تبلیغات
گوگل دات كام - روش کار اراتوستن برای محاسبه شعاع زمین
یکشنبه 27 دی 1388

روش کار اراتوستن برای محاسبه شعاع زمین

   نوشته شده توسط: سید وحید حسینی    نوع مطلب :ریاضیات ،

اولین بار فیثاغورث دانشمند یونانی (572_500 سال قبل از میلاد مسیح )‌كروی بودن زمین را اظهار داشته است .

اراتوستن سر کتابدار موزه اسکندریه ، نخستین کسی بود که اندازه زمین را محاسبه کرد . وی متوجه شد که در ظهر روز تابستانی آفتاب تابستانی ، ستونهای عمودی در سیرن (اسوان امروز ) هیچ سایه ای نمی اندازد اما همان وقت در اسکندریه در شمال سیرن ستوان عمودی عقربه ساعت خورشیدی سایه می اندازد . با اندازه گیری طول سایه و ارتفاع ستون ، وی تعیین کرد که فاصله اسکندریه با سمت الراس ، ۷.۲ درجه است و از آنجایی که این رقم حدود یک پنجاهم ۳۶۰ درجه است پس محیط زمین باید پنجاه برابر فاصله اسکندریه و سیرن باشد . سپس محیط زمین به دست آمد و به این ترتیب قطر زمین به دست می آید که فقط ۱۵۰ کیلومتر با میزان فعلی تفاوت دارد.

وجود این اختلاف به دلایل زیر می باشد :
1- اندازه گیر فاصله بین دوشهر با دقت انجام نشده بود ( جون به وسیله كاروان شتر انجام گرفته بود )
2- وسیله دقیق اندازه گیری زاویه وجود نداشت
3- شهر اسكندریه و اسوان در روی یك نصف النهار نیستند
پس از اراتوستن ، دانشمند دیگری به نام پوسید و نیومن ( 135_51 قبل از میلاد ) میحط زمین را محاسبه كرد . بدین طریق كه این دانشمند متوجه شد ستاره كانوپوس در هنگام غروب در افق شهر رودس مشاهده می گردد در صورتی كه همین ستاره در اسكندریه در همان هنگام با افق زاویه 7.5 درجه میسازد . در نتیجه محیط كره زمین را 44400 كیلومتر محاسبه كرد كه با مقدار واقعی آن 11 درصد اختلاف دارد . دلایل این اختلاف نیز مانند دلایل روشن اراتوستن می باشد .
ولی اولین اندازه گیری دقیق ( تقریبا دقیق )‌شعاع زمین در سال 1535 میلادی توسط یك دانشمند و طبیب فرانسوی به نام فرنل انجام گرفت كه محیط زمین 40044 كیلومتر حاصل شد كه اختلاف آن با مقدار حقیقی یك در هزار بوده و سپس پیكارد با استفاده از روش مثلث بندی ، پیرامون زمین را 40036 كیلومتر محاسبه كرد.